Ortopedia to bardzo szeroka dziedzina medycyny, lecz nie każdy wie, czym zajmuje się ortopeda. Tymczasem to właśnie ten lekarz specjalista diagnozuje oraz leczy różnego rodzaju choroby oraz urazy związane z narządem ruchu. Sama ortopedia obejmuje więc nie tylko wady postawy czy zmiany zwyrodnieniowe, ale również uszkodzenia nerwów, schorzenia układu mięśniowego czy ogólnie wszystkie zaburzenia w obrębie stawów, ścięgien, mięśni, więzadeł czy nerwów. Z ortopedią mocno wiąże się także chirurgia urazowa (inaczej mówiąc traumatologia), a to dlatego, że mówimy tutaj o diagnozie i leczeniu złamań, skręceń czy zwichnięć. Jak więc widzimy, ortopedia to naprawdę szeroka dziedzina medycyny, a sam ortopeda to specjalista, u którego możemy pojawić się z wielu różnych powodów. Najczęściej do ortopedy trafiają więc pacjenci narzekający na ból – to często pierwszy sygnał, że coś jest nie tak i konieczna jest interwencja medyczna.

Z reguły dotyczy to przede wszystkim różnego rodzaju urazów takich jak wspomniane złamania, skręcenia czy zwichnięcia – do nich dochodzi bardzo często i to podczas wykonywania różnych czynności. Wypadki się zdarzają – możemy po prostu źle stanąć, wracając ze sklepu do domu i skręcić tym samym kostkę, albo potknąć się i złamać lub zwichnąć sobie którąś z kończyn. Jakie badania najczęściej wykonuje ortopeda? Będą to przede wszystkim:

  • badanie RTG (rentgenowskie),
  • badanie USG (ultrasonograficzne),
  • rezonans magnetyczny,
  • tomografia komputerowa.

Zabiegi to pozwalają specjaliście zobaczyć i ocenić stan konkretnych stawów, ścięgien czy kości. Oczywiście ortopeda może zlecić wykonanie także innych, bardziej specjalistycznych badań, które będą miały swoje zastosowanie w leczeniu różnego rodzaju schorzeń. Warto pamiętać, że ortopeda zajmuje się nie tylko diagnozą schorzeń czy urazów, lecz także profilaktyką – ma to miejsce w szczególności w przypadku dzieci, a pierwsza wizyta dziecka u ortopedy z reguły odbywa się już kilka tygodni po porodzie.

W późniejszym okresie wykonuje się konsultacje ortopedyczne, które mają na celu diagnozę wady postawy.

Kto i kiedy powinien odwiedzić gabinet ortopedyczny?

Z reguły do ortopedy udają się ci pacjenci, którzy doznają różnego rodzaju urazów związanych z układem ruchu. Mowa tutaj więc na przykład o złamaniach kości. Ale to nie wszystko, bo ortopeda będzie dla nas pomocą także w sytuacji, kiedy będziemy odczuwać bóle stawów czy mięśni, w tym także bóle ze strony kręgosłupa. Dobrym powodem do wizyty jest także problem z ruchomością naszych stawów czy kończyn. Dodatkowo, wizyta u ortopedy to także mus dla wszystkich rodziców, którzy właśnie przywitali swoje dziecko na świecie.

Wszak to specjalista musi sprawdzić, czy wszystko idzie zgodnie z planem i czy mięśnie oraz stawy niemowlaka rozwijają się w prawidłowy sposób. Warto o tym pamiętać – tym bardziej, że wykrycie różnego rodzaju wad wrodzonych na tak wczesnym etapie życia dziecka może pozwolić na szybką i przede wszystkim skuteczną korektę.

lekarz ortopeda poznań

By Fabian