Ortopeda – czym się zajmuje?

Ortopedia to bardzo szeroka dziedzina medycyny, lecz nie każdy wie, czym zajmuje się ortopeda. Tymczasem to właśnie ten lekarz specjalista diagnozuje oraz leczy różnego rodzaju choroby oraz urazy związane z narządem ruchu. Sama ortopedia obejmuje więc nie tylko wady postawy czy zmiany zwyrodnieniowe, ale również uszkodzenia nerwów, schorzenia układu mięśniowego czy ogólnie wszystkie zaburzenia w obrębie stawów, ścięgien, mięśni, więzadeł czy nerwów. Z ortopedią mocno wiąże się także chirurgia urazowa (inaczej mówiąc traumatologia), a to dlatego, że mówimy tutaj o diagnozie i leczeniu złamań, skręceń czy zwichnięć. Jak więc widzimy, ortopedia to naprawdę szeroka dziedzina medycyny, a sam ortopeda to specjalista, u którego możemy pojawić się z wielu różnych powodów. Najczęściej do ortopedy trafiają więc pacjenci narzekający na ból – to często pierwszy sygnał, że coś jest nie tak i konieczna jest interwencja medyczna.

Z reguły dotyczy to przede wszystkim różnego rodzaju urazów takich jak wspomniane złamania, skręcenia czy zwichnięcia – do nich dochodzi bardzo często i to podczas wykonywania różnych czynności. Wypadki się zdarzają – możemy po prostu źle stanąć, wracając ze sklepu do domu i skręcić tym samym kostkę, albo potknąć się i złamać lub zwichnąć sobie którąś z kończyn. Jakie badania najczęściej wykonuje ortopeda? Będą to przede wszystkim:

  • badanie RTG (rentgenowskie),
  • badanie USG (ultrasonograficzne),
  • rezonans magnetyczny,
  • tomografia komputerowa.

Zabiegi to pozwalają specjaliście zobaczyć i ocenić stan konkretnych stawów, ścięgien czy kości. Oczywiście ortopeda może zlecić wykonanie także innych, bardziej specjalistycznych badań, które będą miały swoje zastosowanie w leczeniu różnego rodzaju schorzeń. Warto pamiętać, że ortopeda zajmuje się nie tylko diagnozą schorzeń czy urazów, lecz także profilaktyką – ma to miejsce w szczególności w przypadku dzieci, a pierwsza wizyta dziecka u ortopedy z reguły odbywa się już kilka tygodni po porodzie.

W późniejszym okresie wykonuje się konsultacje ortopedyczne, które mają na celu diagnozę wady postawy.

Kto i kiedy powinien odwiedzić gabinet ortopedyczny?

Z reguły do ortopedy udają się ci pacjenci, którzy doznają różnego rodzaju urazów związanych z układem ruchu. Mowa tutaj więc na przykład o złamaniach kości. Ale to nie wszystko, bo ortopeda będzie dla nas pomocą także w sytuacji, kiedy będziemy odczuwać bóle stawów czy mięśni, w tym także bóle ze strony kręgosłupa. Dobrym powodem do wizyty jest także problem z ruchomością naszych stawów czy kończyn. Dodatkowo, wizyta u ortopedy to także mus dla wszystkich rodziców, którzy właśnie przywitali swoje dziecko na świecie.

Wszak to specjalista musi sprawdzić, czy wszystko idzie zgodnie z planem i czy mięśnie oraz stawy niemowlaka rozwijają się w prawidłowy sposób. Warto o tym pamiętać – tym bardziej, że wykrycie różnego rodzaju wad wrodzonych na tak wczesnym etapie życia dziecka może pozwolić na szybką i przede wszystkim skuteczną korektę.

By Fabian