Ortopedia to szeroka dziedzina medycyny, a lekarz ortopeda to niezwykle ważny specjalista w każdej placówce medycznej. Wszak to on – między innymi – zajmuje się różnego rodzaju dolegliwościami pacjentów z układem ruchu, w tym także złamaniami czy skręceniami. Do tych cały czas dochodzi nadzwyczaj często. Z jednej strony często jest to wynik nieszczęścia, lecz z drugiej strony zazwyczaj to efekt brawury oraz nierozwagi niektórych osób. Brak zdrowego rozsądku, ale też brak chociażby ochraniaczy podczas wykonywania niektórych dyscyplin sportowych – nie jest to dobre połączenie i z reguły skutkuje ono wizytą w szpitalu. Wtedy jest to wizyta przymusowa, natomiast są też takie sytuacje, kiedy warto jest się wybrać na wizytę do ortopedy profilaktycznie. Chodzi tutaj przede wszystkim o tych pacjentów, którzy odczuwają bóle stawów, mięśni oraz ścięgien – mogą temu także towarzyszyć stany zapalne. Tego typu ból jest zresztą jednym z pierwszych sygnałów, że w naszym organizmie dzieje się coś złego i jest to wystarczający powód, by udać się do ortopedy. Prócz tego, wizyta jest dobrym pomysłem również w sytuacji, gdy pojawiają się problemy z ruchomością kończyn czy stawów. Konsultacji z lekarzem specjalistą mogą wymagać także wszelkie trzeszczenia w stawach, które wydają się nam niepokojące.

www.spolkamedycznajesionowa.pl

Wizyta w gabinecie ortopedycznym jest także obowiązkiem dla wszystkich nowych rodziców, którzy dopiero co przywitali swoje dziecko. Udają się oni do lekarza ortopedy, by ten:

  • sprawdził rozwój szkieletu,
  • sprawdził rozwój mięśni i stawów,
  • wykrył ewentualne wrodzone wady układu ruchu.

Rodzice powinni umówić się na taką wizytę kontrolną kilka tygodni po porodzie. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że takie profilaktyczne działanie może się okazać bardzo ważne dla rozwoju dziecka, gdyż wykrycie ewentualnych wad wrodzonych na tak wczesnym etapie pozwoli potem na skuteczną i szybką reakcję lekarza.

Ortopedia – najpopularniejsze badania i metody leczenia

Jeżeli do najczęstszych urazów, z jakimi zmagają się ortopedzi należą złamania kości, zwichnięcia czy skręcenia to oczywiście wśród najpopularniejszych badań muszą znaleźć się takie zabiegi, które pozwolą na sprawdzenie ruchomości i stabilności stawów oraz budowę i strukturę kości czy tkanek. W tym celu wykonuje się więc przede wszystkim takie badania jak zdjęcia rentgenowskie, tomografia komputerowa, badanie ultrasonograficzne czy rezonans magnetyczny. Na pamięć znają je w zasadzie osoby uprawiające wyczynowo sport. To bowiem właśnie te osoby są często najbardziej narażone na złamania czy zwichnięcia i to one najmocniej nadwyrężają swoje stawy oraz mięśnie podczas codziennych treningów czy zawodów. W zależności od rodzaju schorzenia, urazy czy zwyrodnienia lekarz dobiera właściwą metodę leczenia – bardzo często jest to chwilowe unieruchomienie kontuzjowanej kończyny, a w niektórych przypadkach konieczna może być operacja chirurgiczna. Terapia farmakologiczna to z kolei najczęściej stosowana metoda, jeśli chodzi o załagodzenie bólu.

artroskopia kolana poznań

By Fabian