Złamane kości to jeden z najczęstszych powodów wizyty u ortopedy. Ten zajmuje się co prawda diagnozą i leczeniem wszelkich schorzeń i dolegliwości związanych z układem ruchu, natomiast nie ma żadnych wątpliwości, że to właśnie złamania bardzo często występują w jego pracy. Bywają otwarte i zamknięte, choć w obu przypadkach z pewnością są bardzo bolesne. Są też przede wszystkim dużym utrapieniem dla pacjenta, który z powodu złamanej nogi nie jest w stanie się samodzielnie poruszać i pozostaje unieruchomiony przynajmniej przez jakiś czas. Ale przy tym wszystkim warto pamiętać, że sami możemy o nasze kości zadbać i w odpowiedni sposób je wzmocnić. Oczywiście nie uchroni to nas w stu procentach przed nieszczęśliwymi wypadkami, lecz na pewno choć trochę wzmocni nasz szkielet. Dotyczy to zarówno osób, które zawodowo uprawiają sport, jak i tych, które podejmują aktywność fizyczną w ramach rekreacji. W ostatnich latach coraz więcej osób zaczęło prowadzić aktywny, zdrowy tryb życia i jest to dobra wiadomość, choć uprawianie niektórych dyscyplin może być dość niebezpieczne – brak rozwagi czy zwykły nieszczęśliwy przypadek może często zakończyć się koniecznością wizyty w szpitalu i operacją złamanej kończyny.

Nie zawsze da się przed tym uchronić, ale chociażby odpowiednia dieta z pewnością pomoże nam wzmocnić nasze kości. Co jeść, by mieć zdrowe i mocne kości? W naszym jadłospisie nie może zabraknąć produktów bogatych w takie witaminy i minerały jak wapń, witamina D, magnez czy fosfor. Gdzie je znajdziemy?

  • Wapń – mleko i jego przetwory, ale również mleko, brokuły, nasiona słonecznika.
  • Witamina D – jajka, ryby, mleko, ale też przede wszystkim. słońce.
  • Magnez – zielone liściaste warzywa, owoce morze, orzechy, ciemne pieczywo.
  • Fosfor – nabiał, orzechy, ryby.

Prócz właściwej diety bogatej w odpowiednie produkty spożywcze, na mocne kości wpływa także to, co jemy w nadmiarze, a co może powodować wytrącanie się wapnia z naszej tkanki kostnej.

Odpowiedzialny za to jest przede wszystkim cukier obecny w różnych słodkościach czy kolorowych napojach.

Treningi i aktywność fizyczna a zdrowe i mocne kości

O kościach należy pamiętać także w ramach podejmowanych aktywności fizycznej – wszak każdy trening czy dłuższy wysiłek fizyczny to wyzwanie dla kości, pewien cykl obciążeń. Potrzebna jest więc potem regeneracja. Warto wiedzieć, że zdrowy trening może pomóc nam wzmocnić kości – dzieje się tak, gdyż pobudza się wtedy naturalny proces związany z wymianą kośćca, gdy zużyte fragmenty zastępuje się nowymi, nieco bardziej odpornymi. Konieczne jest więc, aby w odpowiedni sposób rozplanować trening i podejmowaną aktywność fizyczną – wymagany jest czas na regenerację. Dobrym pomysłem może być trening oporowy, w ramach którego kości powinny się po prostu wzmacniać. Oczywiście do wszystkiego trzeba podchodzić z umiarem i nie rzucać się od razu na głęboką wodę, lecz systematycznie zwiększać obciążenie. W ten sposób nie przeciążymy kości, lecz damy im możliwość do wzmocnienia się.

ndoproteza stawu biodrowego poznań

By Fabian