Rolety zewnętrze dostępne są w dwóch podstawowych wariantach, jeśli chodzi o sterowanie. Pierwszy to rolety opuszczane i podnoszone manualnie. Wówczas wykorzystuje się mechanizm sznurkowy lub łańcuszkowy do kontrolowania osłony okiennej. Drugi wariant to roleta sterowana elektronicznie. Jakie są zalety tego rozwiązania i jak można jest wykorzystać? Pierwszy plus rolet sterowanych elektronicznie to oczywiście wygoda ich użytkowania. Sterowanie roletą nie wymaga żadnego wysiłku. Wystarczy nacisnąć jeden przycisk, by osłona powędrowała w górę lub w dół. Niektóre systemy pozwalają nawet kontrolować w ten sposób naraz wszystkie rolety w domu.
Jest to szalenie komfortowe rozwiązanie. Zwłaszcza wtedy, gdy się spieszymy i nie mamy czasu, by zasłonić wszystkie okna po kolei. Niektóre rolety sterowane elektronicznie mają również własne baterie, dzięki czemu nigdy nie dojdzie do sytuacji, w której zasłonięte okno nie może być odkryte z powodu przepięcia w sieci elektrycznej. W takich roletach zawsze jest dość energii, by dało się je podnieść. Czy rolety sterowane w ten sposób można zamontować w każdym mieszkaniu? Tak, ale nie zawsze jest to opcja opłacalna. Najlepiej postawić na ten mechanizm, gdy budynek dopiero powstaje lub przynajmniej doprowadzić prąd do wnęki okiennej na tym etapie. Później montaż rolety będzie wymagał większego remontu. Ewentualną alternatywą są rolety na energię słoneczną.
One nie potrzebują zewnętrznego źródła zasilania, więc można jest z powodzeniem instalować w gotowych już mieszkaniach, bez doprowadzania prądu.