Decyzja o ślubie ma swoje konsekwencje na długie lata, dlatego nie może być podejmowana powierzchownie. Z jednej strony nie powinna dotyczyć osób zbyt młodych, które w końcu nie są na tyle odpowiedzialne, by zdecydować się na tak poważny krok. Eksperci uważają jednak, że decyzja może być także podjęta za późno, a konkretniej w momencie, gdy małżeństwo nie wróży nic dobrego. Jak to możliwe? Dziś przeanalizujemy wiek w którym najczęściej bierze się ślub. Skupimy się także na trwałości związków w różnych przedziałach oraz na tym jakie są społeczne stereotypy:

 • Według wielu uczonych, najlepszym wiekiem na zawarcie małżeństwa jest 28-32 lata.

  Wszystko to spowodowane jest wcześniejszą koniecznością zdobycia pracy, znalezienia i dobrego poznania drugiej połówki, wyszalenia się oraz ustabilizowania. Trzydziestka jest najbardziej optymalnym czasem na stanie na ślubnym kobiercu, także według opinii publicznej. Z badań statystycznych wynika także, że obecnie najpopularniejszy wiek to: 29 lat dla mężczyzn i 27 lat dla kobiet. Należy zauważyć, że w latach dziewięćdziesiątych małżeństwa zawierane były dużo wcześniej. Z pewnością przyczyniały się do tego względy wcześniejszego zakładania rodziny, a praca nie była na pierwszym miejscu;

 • Kolejnym faktem jest zbyt młody wiek na zawarcie małżeństwa.

  pisanie-prac.waw.pl

  W Polsce możliwe jest to nawet po ukończeniu 16 roku życia, lecz wystarczy sobie wyobrazić jakie konsekwencje mogłaby nieść za sobą ta decyzja w oparciu o relacje pary młodej. Każdy człowiek, który jest jeszcze w wieku szkolnym z pewnością będzie chciał się wyszaleć i odkryć świat. Oczywiście istnieją wyjątki od reguły, jednak według badań, tak młode małżeństwa praktycznie nie mają szans na przetrwanie. W tym przypadku decyzje o ślubie są bardzo spontaniczne i opierają się w dużej części na emocjach, które w tak młodym wieku są nie do poskromienia;

 • Czas skupić się na stereotypach. Mogłoby się wydawać, że podjęcie decyzji o ślubie jest naturalne i nic nie ma na nią wpływu.

  Jak się jednak okazuje, szczególnie kobiety narażone są na działanie podświadomości. W wieku około 25 lat, wszystkie znajome ze szkolnych ławek zaczynają się zaręczać, niektóre z nich mają już dzieci, a niektóre są po ślubie. W ten sposób działa podświadomość i siłą rzeczy ślub staje się wizją kolejnej kobiety. Nie ma w tym nic dziwnego, jednak nie można podejmować decyzji w oparciu o działania innych. Nie każdy w tym wieku musi mieć już odpowiedniego partnera.

  Nie każdego stać na zorganizowanie ślubu. Tak jak zostało wspomniane w punkcie pierwszym, najlepszym wiekiem jest trzydziestka. Oczywiście tylko wtedy, gdy wiadomo z kim i z jakich powodów chcemy wziąć ślub.

Należy dodać, że nie ma idealnego wieku na ślub. Decyzja o zawarciu związku małżeńskiego w Polsce zazwyczaj podejmowana jest w oparciu o inne zdarzenia, np.

narodziny dziecka. Niektóre pary całe życie żyją bez ślubu, a mogłyby być przykładem dla niejednego małżeństwa. Decyzja o ślubie nie jest sztuką. Sztuka to wzajemny szacunek oraz budowanie relacji. A jeżeli pojawią się jakiekolwiek problemy w małżeństwie warto pamiętać o terapie dla par szczecin .

By Fabian