Rolety wewnętrzne mogą stanowić bardzo użyteczną i piękną dekorację okna. Aby jednak ich funkcja mogła być utrzymana przez lata, trzeba o roletę odpowiedni zadbać. W jaki sposób to robić? Jest na to kilka metod, ale raczej nie powinniśmy do nich zaliczać prasowania. Przynajmniej w przypadku większości rolet. Dlaczego? Choć tkanina rolety może wyglądać bardzo naturalnie, jest to często mieszanka różnych materiałów.

Niektóre rolety składają się też jedynie z włókien sztucznych. Co jednak ważniejsze, wiele osłon jest pokrytych dodatkową gumową warstwą. Jest ona niezbędna do tego, by chronić materiał przed drobnymi zabrudzeniami. Taka osłona pozwala również na to, by roletę można było łatwo wyczyścić, gdy już się zaplami. Niestety ma też wadę.

A minusem jest właśnie to, że guma uniemożliwia kontakt rolety z bardzo wysokimi temperaturami. Prasowanie takiej rolety mogłoby skończyć się uszkodzeniem nie tylko materiału, ale również żelazka. Zupełnie inaczej kwestia prasowania wygląda w przypadku rolet z tkanin naturalnych. Te może traktować tak, jak każdą inną tkaninę. Roletę można wyprać, po wysuszeniu wyprasować.

Podobne materiały są często spotykane w przypadku rolet rzymskich. Warto również dodać, że pranie lub prasowanie nie zawsze jest możliwe z innego, prostszego powodu. Po prostu rolety nie da się lub nie powinno się oddzielać od rolki. Ponowne przytwierdzenie materiału do rolki wymaga bowiem dużej precyzji, by osłona działa prawidłowo. Nie zawsze jest to możliwe w warunkach domowych.

https://www.aco.com.pl/ wyłącznik schodowy

By Fabian