Położenie geograficzne Ameryki Południowej

Ameryka Południowa to kontynent leżący na półkuli zachodniej, w większej części także na półkuli południowej. Czasami Ameryka Południowa jest uważana za subkontynent Ameryki Północnej. Amerykę Południową od wschodu oblewa Ocean Atlantycki, a od zachodu zaś Ocean Spokojny.
Od północy, przez Przesmyk Panamski oraz Morze Karaibskie, Ameryka Południowa graniczy z innym dużym kontynentem, z Ameryką Północną. Powierzchnię Ameryki Południowej zajmuje 13 państw: Argentyna, Boliwia, Brazylia, Chile, Ekwador, Gujana, Kolumbia, Paragwaj, Peru, Surinam, Urugwaj, Wenezuela, Trynidad i Tobago oraz Gujana Francuska należąca do Francji i brytyjskie Falklandy. Powierzchnia Ameryki Południowej to 17 840 000 km kw.
Kontynent zamieszkuje ponad 396 mln osób, co stanowi ponad 5% całkowitej ludności świata. Pod względem powierzchni Ameryka Południowa wśród kontynentów zajmuje czwarte miejsce. Natomiast jej największym miastem jest mające prawie 20 mln mieszkańców São Paulo.
producent haftów na koszulkach
Przeczytaj również: Jaguar
Przeczytaj również: Lamborghini
Przeczytaj również: Ferrari
Polecane artykuły

Dziedzictwo legendarnych Inków
Według historyków Inkowie opuścili tereny Peru w XVI wieku. Choć powody ich emigracji są nieznane, to po Inkach zostały niepodważalne ślady. Jednym z nich jest Machu Picchu położone w Peru. Machu Picchu usytuowane jest na wysokości około 2300 metrów nad poziomem morza pomiędzy dwoma szczytami Machu

Historia motoryzacji
Motoryzacja to ogół zastosowań pojazdów drogowych, szynowych, które napędzane są silnikami spalinowymi. Historia motoryzacji rozpoczyna się w 1764 roku pierwszym pojazdem, w 1802 roku pojawia się pierwsza lokomotywa, w 1827 roku pierwszy pojazd parowy służący do transportu miejskiego i wreszcie 188