Ślub jest niezwykle uroczystym wydarzeniem. Pod jego definicją kryje się zawarcie małżeństwa, czyli prawnego związania się dwóch osób, co jest regulowane odpowiednimi zasadami. Należy dodać, że małżeństwo to także szereg obyczajów, przekonań i postaw, ale co najważniejsze obowiązków osób, które decydują się na ten krok wobec siebie. Podczas zawierania ślubu konieczne jest złożenie stosownej przysięgi małżeńskiej, na którą składa się ustalony wcześniej tekst, a w nim różne zobowiązania. Jeżeli nie będziemy w stanie im sprostać, albo będzie nam ciężko to warto pamiętać, że jest coś takiego jak terapia dla małżeństw szczecin

Ślub można zawrzeć zarówno przed urzędnikiem stanu cywilnego lub osobą duchowną. W kontekście antropologii kulturowej, ślub uznawany jest za rytuał przejścia, a konkretniej przełomową zmianę dla dwóch osób. W przypadku ślubów, istnieją trzy jego główne odmiany:

  • Ślub konkordatowy, który umożliwia spełnienie wszystkich ważnych formalności w kościele, dzięki czemu małżeństwo otrzymuje charakter prawny, respektowany przez polskie prawo. Ten rodzaj ślubu dostępny jest w Polsce od 1998 roku po podpisaniu przez Polskę ustawy konkordatowej ze Stolicą Apostolską.

    Jest to jeden z najczęściej dziś wybieranych rodzajów ślubów ze względu na praktyczność. Zazwyczaj zawierany w parafii jednego z narzeczonych, choć występuje szereg wyjątków od tej reguły;

  • Ślub kościelny w swojej specyfice jest niemalże identyczny do ślubu konkordatowego. Jedyna różnica to brak konieczności podpisania dokumentu o zawarciu małżeństwa. Para zobowiązana jest zadbać o ten fakt sama, dostarczając do kościoła odpowiedni odpis aktu małżeństwa, wydawany przez Urząd Stanu Cywilnego w danym mieście;
  • Ślub cywilny to z kolei ceremonia, która odbywa się (jak sama nazwa wskazuje) w Urzędzie Stanu Cywilnego.

    Uznawany jest tak samo przez wszystkie organy tak jak w przypadku ślubu kościelnego i konkordatowego.

Ślubne formalności (ślub kościelny i konkordatowy) W przypadku tych dwóch rodzajów ślubu, dużo wcześniej konieczne jest załatwienie wielu formalności. Jedną z nich są kursy przedmałżeńskie, najczęściej realizowane nawet pół roku przed planowaną datą ślubu. Narzeczeni zobowiązani są również dostarczyć szereg dokumentów do Parafii, a w tym: dokumenty zaświadczające o ukończeniu kursów przedmałżeńskich, zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego, dowody osobiste oraz świadectwo chrztu i sakramentu bierzmowania (aktualne).

Ślubne formalności (ślub cywilny) W przypadku ślubu cywilnego, konieczne jest uiszczenie opłaty, która obecnie wynosi 80 zł. Podobnie jak w przypadku ślubów poprzednich, narzeczeni muszą skompletować i złożyć w urzędzie odpowiednie dokumenty. Są to: skrócony odpis aktu urodzenia, zapewnienie o nieistnieniu okoliczności wykluczających zawarcie małżeństwa oraz oświadczenia o nazwiskach dzieci. Jeżeli na ślub decyduje się kobieta przed ukończeniem 18 roku życia, musi dostarczyć dodatkowo postanowienie sądu zezwalające na małżeństwo.

Osoba rozwiedziona z kolei dostarcza prawomocny wyrok rozwodowy, a owdowiała akt zgonu małżonka. Cudzoziemcy muszą tłumaczyć wyżej wspomniane dokumenty za pomocą tłumacza przysięgłego.

By Fabian